Wczytywanie…

Oznaczenia strzeleckie

Co odróżnia strzelców od żołnierzy?

Oznaczenia strzeleckie są jedynym, co odróżnia wizualnie strzelców od żołnierzy zawodowych. Zarówno formacja państwowa jak i ochotnicza używają umundurowania w kamuflażu wz. 93. Jest to zarazem częściowa odpowiedź na pytanie, czemu tak często dochodzi do mylenia strzelców z żołnierzami zawodowymi przez postronnych obserwatorów.

Sposób oznaczenia przynależności organizacyjnej wynika z tradycji, jaką kontynuuje Związek Strzelecki "STRZELEC" Józefa Piłsudskiego. Oprócz elementów tradycyjnych na przestrzeni lat zostały dodane również elementy nowoczesne, w tym wynikające z obowiązującego prawa.

Orzełek Strzelecki Związku Strzeleckiego "STRZELECZ" Józefa Piłuskiego

ORZEŁ STRZELECKI

Orzeł strzelecki jest głównym symbolem Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego a historia symbolu sięga 1910 r., kiedy to zaadaptowano zachowaną matrycę orła wojskowego z czasów powstania listopadowego na potrzeby organizacji strzeleckich. W późniejszym czasie orzeł strzelecki przeistoczył się w orła legionowego, na którym wzorowano orła wojskowego z okresu międzywojennego. Obecny Orzeł strzelecki jest adaptacją Orła Wojsk Lądowych Rzeczypospolitej Polski doposażoną w złota, stylizowaną literę "S", oznaczającą "Strzelec".

Stopnie strzeleckie

STOPNIE STRZELECKIE

Oprócz oznaczenia stopnia, na kwadracie strzeleckim (obecnie najbardziej popularna forma oznaczenia stopnia strzeleckiego) widoczny jest tzw. wężyk strzelecki. Jest on nawiązaniem do tradycji mundurowych jeszcze z okresu XIIIV w.

Znak rozpoznawczy

ZNAK ROZPOZNAWCZY

Znak rozpoznawczy podobnie jak w Wojsku Polskim jest indywidualny dla danej Jednostki Strzeleckiej. Jego poszczególne elementy nawiązują do symboliki lokalnej społeczności, np. herbu miasta lub lokalnego folkloru.

Łuczek strzelecki

ŁUCZEK STRZELECKI

Łuczek strzelecki jest naszywką, wywodzącą się jeszcze z okresu międzywojennego, zamieszczoną bezpośrednio nad znakiem rozpoznawczym Jednostki Strzeleckiej. Jest on wyrazem przynależności do społeczności strzeleckiej.

Pozostałe elementy oznaczeń umundurowania

Łuczek strzelecki

ODZNAKA INDENTIFIKACYJNA

Odznaka identyfikacyjna jest naszywką o wymiarach 12 x 5 cm, będącą wynikiem zmian prawnych dotyczących umundurowania (Rozporządzenienie MON z dnia 9.02.2016 r.). Jest to informacja na temat przynależności organizacyjnej strzelca mająca ułatwić uniknięcie pomylenia żołnierzy Wojska Polskiego ze strzelcami.