Wczytywanie…
Bitwa warszawska 1920

98. Rocznica Bitwy Warszawskiej

W dniu dzisiejszym obchodzimy 98. rocznicę Bitwy Warszawskiej, pierwszej wiktorii młodej, odrodzonej Rzeczypospolitej Polski, a zarazem 18. najważniejszej bitwy w dziejach świata. Zwycięstwo pozwoliło obronić dopiero odzyskaną niepodległość i osłonić Europę Zachodnią przed bolszewicką nawałnicą.

Do zwycięstwa Polaków przyczyniły się dobre decyzje dowódcze, praca wywiadu, ale też wysokie morale żołnierzy. Bez ich poświęcenia nie udałoby się zwyciężyć.

Dla uczenia tego trudu, już w dwudziestoleciu międzywojennym w dniu 15 sierpnia obchodzono Święto Żołnierza Polskiego. Początkowo obchody były spontaniczne, lecz w późniejszym czasie uzyskały rangę święta państwowego.

Napór hord najeźdźczych runął pod wysiłkiem żołnierza, za którym pod przewodnictwem Wielkiego Wodza Marszałka Piłsudskiego stanął Naród cały. Dziś, dy nad niepodległa Polską nowe groźne zbierają się chmury, gdy znów może przyjść chwila, w której na barki żołnierza polskiego spadnie ciężar obrony z takim trudem zdobytej niepodległości, za rzecz uważamy pożądaną, by w święcie tem wzięło udział całe społeczeństwo, by żołnierz z żywym spotkał się dowodem, że tak jak w roku 1920-ym tak i dziś stoją za nim wszyscy obywatele polscy, że gotowi do największych wysiłków, by mu pomóc do zdobycia nowego równie wielkiego zwycięstwa nad każdym, ktoby się ośmielił targnąć na całość naszych granic, na naszą wolność i niepodległość.

W tym celu wzywamy wszystkie organizacje, wszystkie zrzeszenia, wszystkie Jednostki do wzięcia udziału w tem święcie w obchodzie (…). Niech w niem nie braknie nikogo, komu miła Ojczyzna nasza, jej wielka i świetlana przeszłość, byśmy w ten sposób zadokumentowali całemu światu, że i przyszłość wielką być musi, bośmy w jej obronie wspólnie z żołnierzem polskim ostatnią kroplę krwi oddać gotowi.

gen. Taczek, Odezwa w sprawie obchodów Święta Żołnierza Polskiego, Poznań, 1936 r.

Z okazji Święta Wojska Polskiego My, strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2014 we Wrocławiu, składamy żołnierzom Wojska Polskiego wyrazy podziękowania i życzenia owocnej służby Ku Chwale Rzeczypospolitej.